Šéf Státního pozemkového úřadu žádá kvůli restitucím víc úředníků

Státní pozemkový úřad (SPÚ) se potýká s nízkým počtem zaměstnancům. Díky razantnímu snížení jejich stavu za ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) má úřad v současné době problém zvládat agendu spojenou s církevními restitucemi.

Ředitel SPÚ Petr Šťovíček proto požádal nového ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) o dočasný nábor stovky nových zaměstnanců. To by si podle něj vyžádalo okolo 50 miliónů korun. Stavu alespoň 1300 pracovníků by šéf SPÚ chtěl dosáhnout co nejrychleji

„Loni jsme prošli razantním propouštěním, museli jsme propustit 350 zaměstnanců,“ uvedl Šťovíček. Počet zaměstnanců úřadu se měl snížit na 1100. Bendlův následovník Miroslav Toman po jednání se Šťovíčkem tento požadavek zmírnil na 1200.

„Potýkáme se s velkou vytížeností našich zaměstnanců,“ podotkl ředitel s tím, že došlo k velkému nárůstu agendy. Většina církevních institucí totiž žádost o navrácení majetku nechala až na samotný závěr roku.

Hledá se 50 miliónů

Šťovíček má obavy z toho, že by úřad mohl čelit sankcím, protože by jeho úředníci nezvládali dodržovat zákonné lhůty pro správní řízení. Doufá, že nové zaměstnance se podaří najít mezi odborníky, kteří se dříve zabývali necírkevními restitucemi, což byla podobná agenda.

Jurečka si od šéfa SPÚ vyžádal podklady, v nichž má vyčíslit požadavky a doložit svá tvrzení o vytíženosti zaměstnanců. „Podle ministra by se peníze, odhadem 40 až 50 miliónů korun, mohly v resortu najít,“ řekl ČTK mluvčí úřadu Hynek Jordán. Jurečka chce podle něj o navýšení jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Státní pozemkový úřad vznikl k 1. lednu 2013 sloučením Pozemkového fondu ČR a sítě státních pozemkových úřadů. S transformací bylo spojeno rozsáhlé propouštění.

Úřad se kromě církevních i občanských restitucí zabývá také správou a prodejem státní zemědělské půdy. Dalšími agendami jsou pozemkové úpravy a ochrana půdního fondu.

Zdroj: Právo, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*