Jurečka na ministerstvu odhalil nesrovnalosti u zakázek za desítky milionů

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odhalil při prověrce tendrů a smluv po nástupu do úřadu nesrovnalosti u některých z nich v řádu milionů až desítek milionů korun. Řekl to dnes v diskusním pořadu televize Prima Partie. Podrobnosti o těchto zjištěních chce zveřejnit v příštím týdnu.

Jurečka na začátku týdne oznámil, že do odvolání pozastavuje vypisování a přidělování veřejných zakázek a smluv, jejichž hodnota přesahuje 500.000 Kč. U těchto tendrů si nechal znovu předložit podklady ke smlouvám, a teprve podle nich chce rozhodnou o dalším postupu.

„Troufnu si říct, že se toto opatření vyplatilo,“ řekl dnes v televizi. „Jsou tam některá výběrová řízení na věci, která bych osobně v životě nezadal. Začíná to drobnými smlouvami na podporu marketingu v řádu několika milionů korun a dostáváme se až k věcem, které jsou v řádu desítek milionů korun,“ dodal.

Problematické smlouvy podle Jurečky pocházejí ze starší doby, než z působení jeho předchůdce Miroslava Tomana, na některé podle něj v minulosti upozorňoval i Nejvyšší kontrolní úřad a byla za ně uložena pokuta ministerstvu zemědělství. Namátkou šlo o zakázky v IT, právní či marketingové služby. Řešit chce také, zda zjištění předat policii, více chce sdělit v průběhu týdne.

Jurečka v příštím týdnu rovněž plánuje hledat rozpočtové prostředky, jež by dodatečně přidělil Pozemkovému úřadu na odbavování agendy související s církevními restitucemi. „Pokusíme se najít v rámci rozpočtu ministerstva zemědělství finanční prostředky, abychom tam mohli navýšit počet lidí,“ řekl Jurečka. Není to ale podle něj pouze otázka církevních restitucí, ale toho aby celý úřad dobře fungoval poté, co se v loňském roce sloučil s Pozemkovým fondem a bylo propuštěno zhruba 400 lidí. Další důležitou agendou jsou podle něj takzvané pozemkové úpravy.

Zdroj:denik.cz
Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*