Stát dá na pozemkové úpravy téměř o třetinu více peněz

Propad peněz, které stát loni věnoval na pozemkové úpravy napravující majetkové nesrovnalosti z předchozích desetiletí, neuškodil. V roce 2013 bylo ukončeno 160 komplexních pozemkových úprav na výměře 79 tisíc hektarů. To je o zhruba čtyři tisíce hektarů více než o rok dříve, jak vyplývá z údajů, které Státní pozemkový úřad poskytl deníku E15.

„I přes náročný první rok fungování Státního pozemkového úřadu nedošlo k poklesu komplexních pozemkových úprav,“ uvedla Monika Machtová, mluvčí instituce, která vznikla na začátku loňského roku spojením pozemkových úřadů a Pozemkového fondu.

Majetkové nesrovnalosti, kvůli nimž jsou pozemkové úpravy potřeba, způsobuje rozdíl mezi údaji v katastru a stavem krajiny z předchozích desetiletí. Úpravy mohou zahrnovat například stavbu polních cest kvůli zpřístupnění některých pozemků anebo budování rybníků, čímž se stát snaží bránit další erozi půdy působící milionové škody.

Na pozemkové úpravy dal loni stát zhruba 1,17 miliardy korun. Kvůli sloučení pozemkových úřadů a Pozemkového fondu ale nová instituce přišla o 400 milionů z prostředků původního fondu. To chtěla vláda kompenzovat zvýšením rozpočtu nové instituce o stejnou částku, ale kvůli rozpuštění sněmovny a rozpočtovému provizoriu Státní pozemkový úřad získal pouze 51 milionů. „Podařilo se také navýšit čerpání prostředků EU o více než 85 milionů korun oproti roku 2012, tím snížit deficit finančních prostředků a zajistit, že proces pozemkových úprav běží bez zásadních komplikací,“ dodala mluvčí.

Letos by měla částka na pozemkové úpravy stoupnout na 1,58 miliardy. Tempo narovnávání nesrovnalostí je přesto podle kritiků pomalé. I při částce převyšující 1,5 miliardy se doba dokončení úprav odhaduje na dvě desítky let.

Zdroj: http://zpravy.e15.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*